Bazı Celeron ve Pentium işlemciler beklenenden erken ölebilir| Intel hata metnini değiştirdi

Intel görünüşe göre Bay Trail vakasından ders almamış. Öyle ki yeni işlemciler de modelin ömrünü kısaltan hatayla üretilmiş.

 
Yarı iletken üreticisi Intel hatırlayacağınız üzere 2013 yılında ürettiği Bay Trail işlemcilerini zarlarda süratli yıpranmaya sebep olan bir yanlıştan ötürü geri çağırmak zorunda kalmıştı. Bu vukuat 2016 yılında gerçekleşmişti, yani hali hazırdaki Apollo Lake modellerinin piyasaya sürüldüğü yılda.

Intel yine birebir sıkıntıyla karşı karşıya 

Intel tarafından yayınlanan metne nazaran Celeron N3350, J3355, J3455 ve Pentium N4200 işlemcilerinde düşük pin sayısı ve saat suratının yanı sıra SD kart arayüzünün neden olduğu sinyaller işlemcinin öngörülenden daha süratli dejenerasyona uğramasına neden oluyor.

B1 adımındaki işlemcilerde ortaya çıkan sorun Intel tarafından bilinmesine karşın firma bir mühlet daha laf konusu yongaları üretmeye devam etmiş ki bu nispeten reaksiyon çekeceğe benziyor. Buna rağmen Mavi ekip tıpkı işlemcilerin yanlışı düzeltilmiş F1 adımına geçerek- bu işlemcilerin ahir ‘’E’’ eki var- durumu donanımsal açıdan düzeltmiş.

Bilhassa de Bay Trail örneğinden sonra birebir yanlışın devam etmesi ilgi alımlı. Üstelik Intel bu devirden sonra yongalarının varsayımı tasarruf vadesini 7 yıldan 15 yıla çekmişti. Duruma dair yayınlanan birinci metin şu anda Intel tarafından kaldırıldı. Noktasına yayınlanan duyuruya nazaran kusur bir firmware güncellemesiyle düzeltilmiş.

Yazılım güncellemesinin uygulanabilirliği 

Tabi duruma gerçekçi yaklaşmak gerekirse, çoğunlukla dizüstülerde kullanılan bu işlemcileri barındıran notebook’lara üreticiler tarafından yazılım güncellemesi dağıtılacak mı? Dağıtılsa da kullanıcıların ne kadarlık bir kısmı bu güncellemeyi kuracak? Bu sorular gelişmeye dair kaygıları arttıran cinsten. Bir başka belirsizliğini koruyan mevzu ise yayınlanan yazılım güncellemesinin performans kaybına neden olup olmayacağı olarak görünüyor.

Intel’e nazaran konut kullanıcılarının endişelenmesine gerek yok 

Buna rağmen Intel’e nazaran laf konusu silikon dejenerasyonu IoT cihazları ve 7/24 çalışan sistemleri ilgilendirecek seviyede. Hasebiyle sıradan hane kullanıcılarının ortaya çıkan kusurdan endişelenmesine gerek yok.

 

Mevcut NAS cihazlarında Apollo Lake işlemcilerine taraf veren Synology’in nasıl bir strateji izleyeceği ise merak konusu. Çünkü Silvermont mimarili yongalarda günah çıktığında epeyce geniş çapta etkilenen firma artık yine tıpkı sıkıntıyla karşı zıdda. Önümüzdeki günlerde gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/Bazi-Celeron-ve-Pentium-islemciler-beklenenden-erken-olebilir-intel-hata-metnini-degistirdi–114162