iOS Gece Modu Batarya Kullanım Süresini Ne Kadar Arttırıyor?

 iOS Gece Modu Batarya Kullanım Süresini Ne Kadar Arttırıyor?

Karanlık mod iOS 13 ile birlikte IPhone modellerine geldi. Android modeller için ise 10. sürüm işletim sistemi ile gelmesi bekleniyor ama Android için kimi uygulamalarda durumu hazırda karanlık mod özelliği bulunuyor.

Karanlık modun, IPhone X, IPhone XS, IPhone XS Max, IPhone 11 Pro ve IPhone 11 Pro Max gibi OLED panele sahip cihazlar için ciddi kullanım zamanı artışı sağlayacağı söylenmişti. Peki karanlık mod kullanım süresini ne kadar uzatıyor? Batarya performansını pozitif etkiliyor mu?
OLED panel, teknolojisi vasıtası ile kara renkleri, ihtiyaç duyulan kısımdaki pikselleri tamamiyle kapatarak gösteriyor. Böylece de kara çoğunluklu görüntülerde ekran, nerdeyse hiç pil tüketmiyor.
Yapılan testler neticesi, OLED ekrana sahip tek iOS cihazınızda aktif olarak kullanacağız karanlık mod batarya performansı ile ilgili %30’a varan artış sağlayabiliyor.
OLED panelli Android cihazlar epey zamandır piyasada bulunuyor. Bundan dolayı OLED panele sahip tek Android cihaza sahip iseniz, siz de karanlık modu destekleyen programları bu modda kullanarak ciddi kullanım zamanı artışı yakalayabilirsiniz.