Yeni Yasaya Göre Artık Filmler 5 Ay Sonra İnternete Düşecek

 Yeni Yasaya Göre Artık Filmler 5 Ay Sonra İnternete Düşecek

Yeni Sinema Kanunu’nun uygulanmasına ait esasların yer aldığı “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına Ait Usul ve Esaslar Ile ilgili Yönetmelik” 22 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte sinema sektörü için çoğu ehemmiyetli tertip etme yer alıyor.

Uygulanan düzenleme ile sinema salonu işletmecilerinin sinema salonlarına, gösterilen filmlere ve sinema biletlerine ait verileri Bakanlığa iletmeleri mecburî duruma getirildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı doğrulusunda hazırlanan ve ülke çapında satılan bütün bilet verilerinin eş zamanlı olarak toplandığı program sektör paydaşlarının kullanımına açılacak. Böylece detay paylaşımı konusunda şeffaflık sağlanırken paydaşların emin tek ortamda hareketlerini sürdürmelerine katkı sağlanacak. Ayrı olarak elde ettikleri istatistikler sektörel raporlamalarda ve ileriki öngörülerinde kullanılacak, sektörel planlamada ehemmiyetli tek kaynak olacak.

Reklam süresi maksimum 10 dk. ile oluyor!

Düzenleme ile sinema izleyicileri doğrulusunda sık sık şikâyet hususu edilen reklam müddetleri 10 dakika ile sınırlandırılıyor. Ayrı olarak sinema seyircisinin sinemaya gitme tercihlerini etkileyen ve filmlerin tanıtımına olanak gerçekleştiren fragmanların film evvel minimum üç dakika sunumu mecburî duruma getiriliyor.
“Mısır savaşları” sona erdirildi!
Sinema salonu işletmecileri ile üreticiler arasında krize neden olan, kamuoyunda “mısır savaşları” olarak malum mesele yönetmelikte bulunan “Sinema salonu işletmecileri veyahut sinema filmi bileti satan başka realite ya da tüzel şahıslar, sinema filmi bileti eşliğinde farklı tek ürünün satışını eş zamanlı yapamaz, sinema biletini farklı tek ürün ya da hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz.” düzenlemesi ile nihai buluyor. Sinema salonu işletmecileri bilet ve başka ürün fiyatlarında tek tek indirimler yapabilecek, fakat sinema bileti eşliğinde farklı tek ürünü paket durumunda satamayacak.

Sinema bileti indirim çeşitleri artıyor!

Sinema salonu işletmecileri, filmin üreticisi ya da dağıtımcısı arasında uygulanan sözleşmeler kapsamında “Belirli yaş ve üzeri bileti”, “Engelli bileti”, “Şehit yakını ve gazi bileti”, “Halk günü bileti”, “İnternet bileti”, “Kamu meslek grubu bileti”, “Öğrenci bileti” ve “Sabah seansı bileti” türlerinde indirim yapabilecek.
Sinema seyircisinin devasa rağbet gösterdiği halk günü bundan bu tür hafta içerisinde iki gün olarak uygulanabilecek.
Sinema filmleri için yaş sınıfları değişiyor!
Ülke içerisinde imal edilen ya da ithal edilen sinema filmleri için çocukların savunması emeliyle yapılan yaş sınıfları, çocukların fiziki ve psikolojik gelişimleri, beynelmilel uygulanmalar ve eksper görüşleri kapsamında “Genel Seyirci, 6A, 6 , 10A, 10 , 13A, 13 , 16 ve 18 ” olarak yine düzenlendi.